final.gif (4025 bytes)

 

 

l1.gif (18765 bytes)

 


Dnia 19 maja 2001 r. w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 we Wrześni odbyła się rozgrywka finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Internetowego "SDW", poświęconego 100. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich. Sześć drużyn z terenu całej Polski przybyło do Wrześni już w piątek, 18 maja 2001 r. Powitała ich młodzież i nauczyciele - przedstawiciele naszej szkoły. Po zakwaterowaniu i kolacji nasi goście udali się na spacer po mieście. Zobaczyli najważniejsze miejsca, związane ze strajkiem sprzed 100 lat i wszystko, co we Wrześni zobaczyć warto.
O godz. 20.00 w świetlicy szkoły odbyła się dyskoteka dla młodzieży, a opiekunowie drużyn spędzili miło czas przy kawie i ciastkach.
W sobotę 19 maja 2001 r. o godz. 9.30 w auli SSP Nr 1 we Wrześni rozegrany został wielki finał konkursu "SDW". Drużyny wzięły udział w 15 konkurencjach, wśród których znalazło się, między innymi: przedstawienie własnego regionu, prezentacja stroju z epoki strajku, układanie puzzli, rozpoznawanie na zdjęciach obiektów związanych ze strajkiem, wygłoszenie mowy "W obronie języka polskiego" oraz odpowiedzi na pytania dotyczące strajku. W dwóch konkurencjach, t.j. w tworzeniu kartki okolicznościowej oraz w określaniu nazyw przedmiotów w gwarze wielkopolskiej, drużynom pomagali zdobywać punkty ich opiekunowie.

Gościem honorowym finału była drużyna z Candido de Abreu w Brazylii.

Rozgrywka finałowa była zacięta i prawie do samego końca nie było wiadomo, kto zajmie pierwsze miejsce. W efekcie zagorzałej walki drużyny uplasowały się na następujących pozycjach:

  1. "WYSOCZANIE"

  2. "HISTORYCZNE WIRUSY"

  3. "ANIOŁKI"

  4. "DROBNIN"

  5. SZKOLNE KOŁO HISTORYCZNE"

  6. "CHODZIEŻ"

Wręczenie nagród zwycięskim drużynom i pozostałym uczestnikom finału nastąpiło tego samego dnia. Przedtem jednak w obecności władz miasta i licznie zgromadzonych gości została odsłonięta tablica pamiątkowa na budynku naszej szkoły. Napis na tablicy głosi:
 

 

      106.jpg (23278 bytes)
 


Kontynuując uroczystości w auli dyrektor SSP Nr 1 we Wrześni Zbigniew Dzierżyński złożył podziękowania sponsorom i organizatorom konkursu oraz wręczył nagrody drużynom.
Konkurs i wydarzenia z nim związane przez ponad pół roku absorbowały naszą szkołę. Było to wielkie przedsięwzięcie w jej historii. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, przeżyliśmy wiele emocji i wzruszeń. Za to wszystkim uczestnikom dziękujemy. Zachowamy Was w pamięci i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze kiedyś przy innej okazji.